Windows 11 23H2 Tabanlı Özel İşletim Sistemi Tiny11 2311 Yayınlandı

Windows 11’in 23H2 tabanlı güncellemesiyle yeniden elden geçirilen Tiny11 sürümü nihayet kullanıma sunuldu. Bu Windows 11 derlemesinde gereksiz bileşenlerden ve yüksek donanım gereksinimlerinden arındırılmış, hantal olmayan bir ISO sunuluyor. Bu kurulum ise diskte 8 GB yer kaplıyor.

Tiny 11 2311, en son çıkan Windows 11 sürümü olan 23H2 sürümünü temel aldığından dolayı içerisinde Edge tarayıcısını barındırmıyor. Bu bağlamda cihaza tarayıcı indirmek için “winget” komutunu kullanmanız ya da başka bir cihazdan tarayıcı yükleme dosyasını edinmeniz gerekebilir.

Özel işletim sistemi içerisinde RAR desteği ve yeniden tasarlanmış ses barı gibi Microsoft’un sunduğu tüm yeni özellikleri içeriyor. Ayrıca sistem ayarlarından RGB kontrollerine ve daha fazlasına da erişmeniz mümkün.

1 – 3
Önceki Tiny11 sürümüne kıyasla 2311 sürümü %20 daha küçük ve bu imaj sayesinde sisteminizdeki disk alanından tasarruf sağlayabilirsiniz. Ayrıca sisteminize istediğiniz güncellemeleri indirip, güvende tutabilirsiniz. Eğer daha da küçük bir imaj istiyorsanız sadece 3 GB disk alanı kaplayan Tiny11 Core versiyonuna da göz atmanızı öneriyoruz.

Bu derlemenin orijinal Windows sürümüne kıyasla iki kat daha az yer kaplamasının sebebi ise Xbox ile alakalı dosyalar dahil olmak üzere birçok bileşenin yer almaması. Lakin Microsoft Store üzerinden herhangi bir Xbox oyunu indirirseniz kaldırılan Xbox özelliklerinin geri yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Eğer gerekirse .Net Framework ve Visual C++ paketlerini elle kurabilirsiniz.

Tiny11 2311 sürümünü buradaki bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz.

Not: Technopat, Tiny11’in güvenilirliği konusunda bir garanti sunmaz. Kullanıcılar, website bağlantısı dahil olmak üzere Tiny11 ile ilgili her konuda kendi sorumluluğunda hareket etmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir