Son dakika! MSB kaynaklarından Eurofighter açıklaması: En üst modelini alma konusunda talebimiz oldu

AYDIN HASAN – ANKARA / Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri, Türkiye’nin İngiltere’den Eurofighter savaş uçağı tedariki planı konusuna açıklık getirdi. Buna göre; Eurofighter seçeneği nedeniyle ABD’den 40 F-16 Blok 70 savaş uçağı ile 79 modernizasyon kiti alımından vazgeçilmedi. Ayrıca bu aşamada Eurofighter dışında Rus uçakları da dahil bir başka 4 artı nesil savaş uçağı seçeneğiyle ilgili yapılan bir çalışma yok. İngiltere’den kesinlikle ikinci el Eurofihter savaş uçağı alımı yapılmayacak. Alınacak 40 uçak, son model üretim savaş jetleri olacak.

 

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Grant Shapps, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’in resmî davetlisi olarak bugün Ankara’ya geldi. İki bakanın görüşme gündemine ikili ve bölgesel savunma ve güvenlik ile savunma sanayi iş birliği hususları yer alıyor. Bu gündem içinde Eurofighter konusu da bulunuyor. MSB yetkilileri, “İkinci el Eurofighter alınacağına” iddiasına ilişkin değerlendirmelerin sorulması üzerine, Hava Kuvvetleri Komutanlığının uçak ihtiyacının karşılanmasına yönelik öncelikli olarak F16 tedarikine yönelik sürecin devam ettiğini, ABD ile teknik toplantıların tamamlandığını süreci takip ettiklerini belirtti.

TEK UÇAK ÜZERİNDE DURUYORUZ

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’in de ifade ettiği gibi İngiltere, Almanya, İspanya ve İtalya ortak konsorsiyumu tarafından üretilen Eurofighter uçağının da incelendiğini aktaran kaynaklar, şunları söyledi:

“F16 tedariki ve modernizasyonu süreci devam ederken üzerinde durduğumuz tek uçak Eurofighter. Bunun dışında herhangi bir çalışmamız yok. Eurofighter tedariki konusu bugün iki bakan arasında gerçekleştirilecek görüşmenin gündeminde de yer almaktadır. Tedarik konusunu İngiltere üzerinden ele alıyoruz. İngiltere bu konuda Almanya’nın itirazlarının kaldırılmasına yönelik yardımcı olacaklarını belirtiyorlar. Türkiye olarak ilk aşamada 20 daha sonra da 20 olmak üzere 40 uçak almak isteğimizi ifade ettik. Alacağımız uçaklar kesinlikle ikinci el değil. En üst modelini alma konusunda talebimiz oldu.”

KAAN’IN İLK UÇUŞU

Milli Muharip Uçağı KAAN’a yönelik de bilgi veren kaynaklar, “KAAN’ın ilk uçuşunun 27 Aralık’ta gerçekleştirilmesi planlanıyor. Takvimlendirmeye göre, yerli motor 2028’de hazır olacak, 2032’ten itibaren de KAAN’ın envantere girmesi bekleniyor” dedi. KAAN’ın NATO’ya uyumuna ilişkin sorusu üzerine kaynaklar, yerli ve milli savunma sanayii ürünlerimizin tamamı NATO standartlarının üzerinde üretildiğine dikkati çekti.

DEZENFORMASYON ÖRNEĞİ

“Tuzla Piyade Okulunda bir grup teğmenin 10 Kasım’da Atatürk fotoğrafı takmayı reddettiği ve kavga çıktığı” iddiasının sorulması üzerine Bakanlık kaynakları, iddiayı “Dezenformasyonun bariz bir örneği” olarak nitelendirerek, konuyla ilgili adli ve idari sürecin başlatıldığını belirtti.

İNCİRLİK İDDİASI

“İncirliğe inen ABD uçaklarının Güney Kıbrıs üzerinden İsrail’e silah taşıdığı” iddiasının sorulması üzerine kaynaklar, “Türkiye olarak Gazzeli kardeşlerimizin zararına olacak herhangi bir faaliyetin içinde olmamız veya bu faaliyetlere göz yummamız söz konusu değildir. Türkiye Cumhuriyeti’nin bu konudaki duruşu bellidir” yanıtını verdi. Kaynaklar, halkı yanlış yönlendirmeye yönelik algı çalışmalarına karşı dikkatli olunması ve bu tür iddialara itibar edilmemesi gerektiğini ifade etti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir