Rıza Çalımbay’dan basın toplantısında olay ifadeler!

Trendyol Süper Lig’de dün akşam oynanan maçta Alanyaspor’a 3-1 yenilen Beşiktaş’ta, teknik direktör Rıza Çalımbay ile yollar ayrıldı. Çalımbay, Türkiye Spor Yazarları Derneği’nde (TSYD) basın toplantısı düzenledi.

Rıza Çalımbay’ın açıklamaları şöyle:

“MERT GÜNOK’TAN ÖZÜR DİLİYORUM”

“Özellikle kaleci Mert’le ilgili yanlış sözler söyledim. Maç sonrası biraz sinirlenmiştim. Kendisi çok karakterli bir arkadaşımız. Ondan özür diliyorum.”

“Bu kısa süreli antrenörlüğümde taraftarımıza verdiği desteklerden ötürü çok teşekkür ediyorum. Ne olursa olsun futbolcu arkadaşlara da çok teşekkür ediyorum.”

“PARA KONUŞMADAN GÖREVE BAŞLADIM”

“Ahmet Nur Çebi bana sana ihtiyacımz var dedi. Ben de Beşiktaş’ın ihtiyacı varsa her türlü gelirim. Para falan konuşmadım ve görevime başladım. O arada kongrede adayla çıktı ortaya. Biz takımın başında olduğumuz için iki adaya da bilgiler vermek durumundaydım. Hasan Arat’ın ekibinden Samet ağabeyle ve Serdal Adalı’nın ekibinden Şifo Mehmet ile görüştüm. İkisi de biz Rıza hoca ile devam edeceğiz dediler. Bir süreç vardı. Ben o süreci sonra öğrendim. Çebi’nin yaptığı sözleşmede Haziran 2024’e kadardı ama yeni gelen yönetim 15 gün içinde feshedebilir maddesi vardı.”

“En son ayın 27’sinde mukavele bitecek diye konuşuldu. Benim orada üzüldüğüm şeylerden bir tanesi de gazetelerde çıkan haberlere Rıza Çalımbay bizim teklnik direktörümüzdür açıkllaması yapılmadı.”

“BEN İKİ MAÇLIK ANTRENÖR DEĞİLİM”

“Hiç Hasan Arat ile görüşmedim. Bu da üzüldüğüm şeylerden bir tanesiydi. Son iki maç kala benim mukavelimi iki maç daha uzatmak istediler. Ben iki maçlık bir antrenör değilim. Çok bir iyi bir antrenörüm. Sadece Beşiktaş olduğu için elimi taşın altına koydum. Aldığımız takım belliydi. Onunla tabii ki uğraştık.”

“Samet ağabey ve Feyyaz ile konuştuk. Onlar benden iki maç daha uzatmamı rica ettiler. Ben size güveniyorum dedim imzayı attım.”

“İMZA ATMAZSAN SÖZLEŞMEYİ FESHEDECEĞİZ DEDİLER”

Rıza Çalımbay, bunu ilk defa anlatıyorum diyerek açıkladı: “Lugano maçına giderken, avukatıma ‘İmza atmazsanız, sözleşmeyi feshedeceğiz’ diye kağıt gönderdiler. Bunu kimseye söylemedim. Çok üzüldüm çünkü ben maçtayken böyle bir durum yaşadım.”

“BU GECE BİTİRELİM DEDİLER”

“Dün gece maç bitti. Tesislerdeyim. Samet abi ve Feyyaz biz geleceğiz dediler, gelmediler. Üç yönetici geldi. Bu gece bitirelim dediler. Ben gece 01.00’de bir şey yapmam, yarın basın toplantısı yapar ayrılık kararını açıklarım dedim. Onlar ayrılığı yazmışlar. Ben onların dediğini yapmadım, kendi isteğimle kendi kararımı şimdi açıklamış oluyorum.”

“KADRO DIŞI KARARI BANA SORULMADI”

“5 oyuncunun kadro dışı kalması konusunda Samet ağabey “Biz 5 futbolcuyu kadro dışı bıraktık” dedi. “Biz” dedi, yani ben yoktum bu işte. Bana bilgi verilmedi. O 5 kişinin içinde de benim de kadro dışı kalmasını istediğim oyuncular vardı. Sıkıntı yaşadığımız oyuncular vardı. O yüzden ben olabilir dedim ve bu karar nedeniyle istifa etmeyi düşünmedim.”

“Maçtan önce doktoru çağırıyorum ve sakat oyuncular hangisi diye soruyoruz. Gedson’u sorduk, doktor bize oynayabilir dedi. Gedson’a sordum, daha önce sakat sakat oynadığım için sakatlığım arttı. O yüzden oynamak istemiyorum dedi. Samet ağabeye söyledim, o da konuştu Gedson’la. Ona da aynı şeyi söylemiş.”

“PİŞMAN DEĞİLİM”

“Ben hiç pişman değilim. Bana şimdi bile ‘Gel’ deseler, yine giderim. Ama böyle davranırlarsa gitmem. Bunların olmaması gerekiyordu.”

“SEZON BAŞI GELSEYDİM ÇOK FARKLI OLURDU”

“Başkan Çebi’ye ‘beni niye erken çağırmadınız’ dedim. ‘Kısmet olmadı’ dedi. Eğer ben sezon başı gelseydim çok daha farklı olurdu. Sezon başı kampı çok önemli. Biz oraya geldiğimizde en az 10 tane sakat vardı. Şenol hoca oyuncusuna yüklenecek birisi değil, biz de öyleyiz. Biz oraya gelince yüklenemedik oyunculara. Brugge maçını hiç oynamak istemedik. Stoper bulamadık oynatmak için. Muleka açık değil ama açık oynatmak zorunda kaldık. Brugge ve Fenerbahçe maçları bizim için iyi geçmeyen maçlardı.”

“SAMET ABİ VE FEYYAZ BENİ YARALADI”

“Benim üzüldüğüm şeylerden bir tanesi; kimsenin çıkıp ‘Rıza Çalımbay bizim teknik direktörümüzdür, sonuna kadar gideceğiz’ dememesi oldu. Zaten burada her şey anlaşılmıştı. Ben Samet abi ve Feyyaz burda diye imza attım, geldim. Ama beni ne aradılar, ne konuştular. Bu beni yaraladı”.

“FUTBOLCULARA LAF SÖYLETMEM”

“Rashica ile ilk kez geçen gün antrenman yaptık. Bizim zamanımız çok kısaydı, çok şey yapmamı istediler. Elde malzeme olursa her şeyi yaparsın. Biz malzemenin %40’ına da razıyız. Futbolcu arkadaşlarıma laf söyletmem. Biz onlarla güzel günler yaşadık. Ben hepsinden çok memnunum, hepsine teşekkür ettim.”

“BEŞİKTAŞ’I TAKİPTEN ÇIKMADIM”

“Sosyal medyayla pek ilgilenmiyorum. Nasıl takipten çıkılır onu bile bilmem. Sosyal medya hesabımla ilgilenen bir arkadaşımız var. Beşiktaş hesabını takipten o çıkmıştır. Ben o konuyu çözerim”

“HASAN ARAT BANA SAYGI GÖSTERMEDİ”

“Başkanla futbolcularla tanışmaya geldiğinde görüştük. Ben başkan olsam, takımın durumu için özel olarak görüşürdüm. Sen teknik direktörün arkasında olmazsan, oyuncu da ‘Nasıl olsa gidecek’ diye düşünür. Basında isimler çıkıyor ve onu tekzip etmiyorlarsa oyuncu bile senle çalışırken ‘hocamız zaten gidecek’ der. Antrenörü o duruma getirmemeleri gerekiyor. Ben başkanım Hasan Arat’a nasıl saygı duyuyorsam o da benim işime saygı duyacak. Herkes saygılı olacak, işini bilecek.”

“BURAK YILMAZ BENİM TALEBEM”

“Ben Serdal Adalı ile daha samimiydim. Daha çok görüşüp konuşuyorduk. Hasan Bey zaten uzun süredir yoktu, gözükmüyordu. Benim hiçbir zaman bir yerde antrenör çalışırken, onun üstüne gitme gibi bir şeyim olamaz. Burak Yılmaz benim talebem. Hiçbir zaman kötü bir demeç vermedim. Onla güzel günler de geçirdik.”

“4-5 MAÇTA GİDEN ANTRENÖR GÖRDÜNÜZ MÜ?”

“Yeni gelen teknik direktöre zaman verirlerse, eksikleri görür. Kalsaydım, transfer için gereklilikleri söylerdim. Beşiktaş için en büyük tehlike Afrika Kupası. 6-7 arkadaş gidecek. Yeni gelen teknik direktör benden bir bilgi isterse, veririm. Ben Beşiktaşlıyım. Beşiktaş’a ihanet edemem, farklı düşünemem. Hasan Arat, Beşiktaş’ı Beşiktaşlılar yönetecek diyor. Tamam yönet, Beşiktaşlıyız işte. 4-5 maçta giden antrenör gördünüz mü?”

“ÜÇLÜ FOTOĞRAF ÇEKTİRİYORSAN BERABER GİTMEN GEREKİR”

“Feyyaz Hoca benim hem yardımcımdı hem takım arkadaşımdı. Samet abi hem kaptanımdı, hem beraber oynuyorduk. Bundan güzel şey olmaz ki. Üçlü fotoğraf çektiriyorsan beraber gitmen gerekiyor. Her zaman maç kazanacaksın diye bir şey yok. Bireysel hataya ne yapabilirsin ki sen? Dün 3 gol de bireysel hata. Ayağındaki topu rakibe verirsen olmaz. Bunu kötülemek için değil, antrenörler için söylüyorum.”

“İşin özeti, beni çağırdılar, ben Beşiktaşlıyım dedim. Onlar da bizim ihtiyacımız var, bize yardım et dediler. Ben de tamam diyerek elimden gelen tüm yardımı yaptım. Hem Ahmet Nur Çebi’ye yardım ettik, ardından Hasan Arat’ın ekibiyle beraber çalıştık. Elimizden geleni yaptık”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir