Başbakan Rishi Sunak’tan Kral Charles açıklaması: “Erken fark edildi”

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak yaptığı açıklamada, Kral 3. Charles’ın kanser olduğunu öğrendiğinde şok olduğunu, ancak hastalığa erken yakalanmış olmasından dolayı rahatladığını söyledi.

Buckingham Sarayı pazartesi akşamı, Kral’ın kanser için ayakta tedaviye başladığını duyurdu. Saray, hastalığın yakın zamanda prostat büyümesi tedavisi sırasında fark edildiğini ancak kanserin, bu durumla bağlantılı olmadığını söyledi.

Sunak, BBC radyosuna yaptığı açıklamada, “Neyse ki bu durum erken fark edildi” dedi ve başbakan olarak Kral ile normal şekilde iletişim kurmaya devam edeceğini ekledi.

75 yaşındaki hükümdar, saltanatının üzerinden 18 aydan az bir süre geçtikten sonra konulan hastalık teşhisiyle halka açık etkinliklere katılamayacak ancak başbakanla haftalık toplantılar da dahil olmak üzere devlet işlerini sürdürecek.

Saray da Kral Charles’ın genel olarak sağlık durumunun iyi olduğunu, tedavisi konusunda tamamen olumlu olduğunu ve mümkün olan en kısa sürede tam kamu görevine dönmesinin sabırsızlıkla beklendiğini söyledi.

Aralarında ABD Başkanı Joe Biden’ın da bulunduğu dünya liderleri Charles’a iyi dileklerini iletti ve Biden şu tweeti attı: “Jill ve ben, Majestelerinin hızlı ve tam bir iyileşme yaşaması için dua etmek üzere Birleşik Krallık halkına katılıyoruz.”

Charles Eylül 2022’de, annesi Kraliçe 2. Elizabeth’in tahtta 70 yıl geçirdikten sonra 96 yaşında ölmesiyle kral oldu.

SARAYDA SORUNLAR BİTMİYOR

Kral Charles’ın hastalık haberi, Galler Prensesi Kate’in yaklaşık iki hafta boyunca hastanede kalmasına neden olan karın ameliyatının ardından geldi.

Prenses Kate, hâlâ kraliyet görevlerine dönmedi. Tahtın varisi olan kocası Prens William da eşine ve üç çocuklarına bakmak için izin aldı ancak çarşamba günü Windsor Kalesi’nde bir göreve başlama törenine ve bir yardım yemeğine başkanlık edecek.

Saraydaki tek aksilikler bunlarla da sınırlı değil; Kral Charles ve gelini Prenses Kate görevlerinden sağlık nedeniyle uzaklaşırken, Prens Harry Kaliforniya’da yaşamaya başlamış ve Prens Andrew ise seks suçlusu Jeffrey Epstein ile dostluğu yüzünden uzak tutuluyordu.

William ve Charles’ın eşi Kraliçe Camilla’nın, kralın tedavisi sırasında halka açık ek faaliyetlerde bulunması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir