Bakan Ali Yerlikaya paylaştı: ‘Kalkan-12’ operasyonlarında 49 göçmen kaçakçısı 142 düzensiz göçmen yakalandı

Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, düzensiz göç ve göçmen kaçakçılığını önlemek için Türkiye genelinde operasyonların aralıksız devam ettiğini belirtti. Yerlikaya, Türkiye’nin düzensiz göçün hedefi ve transit geçiş yolu haline getirilmeye çalışıldığına vurgu yaparak, “Göçmen kaçakçılarına asla fırsat vermeyeceğiz.” dedi.

Operasyonlar kapsamında Edirne İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü’nün 3,5 aylık takibi sonucu Edirne ve İstanbul’da 30 farklı adrese eş zamanlı operasyonlar düzenlendiğini belirten Yerlikaya, toplamda 22 göçmen kaçakçılığı organizatörünün yakalandığını açıkladı.

Ayrıca, İstanbul, İzmir, Diyarbakır ve Amasya’da düzenlenen operasyonlar sonucunda yakalanan göçmen kaçakçılarına ait detayları da paylaşan Bakan Yerlikaya, operasyonlarda ele geçirilen 5 ruhsatsız tabanca ve tüfek, 6 araç ile döviz ve Türk lirasına el konulduğunu ifade etti.

Yerlikaya, yakalanan düzensiz göçmenlerin il göç idaresi müdürlüklerine teslim edildiğini ve sınır dışı işlemlerinin başlatıldığını bildirdi.

Operasyonların koordinasyonunu sağlayan valileri, Emniyet Genel Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Daire Başkanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticaretiyle Mücadele Dairesi personelini tebrik eden Yerlikaya, operasyon görüntülerini de paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir