Türkiye’ye 15 yılda 18 milyar dolar yatırım

1453 hektar büyüklüğündeki İzmir Aliağa üretim tesisinde yılda 11 milyon ton ham petrol işleme hacmine sahip SOCAR Türkiye, Türkiye’nin cari açığına 1 milyar dolara yakın katkı sağlıyor. Tesiste 17 rüzgar türbiniyle 51 megavatlık enerji de üretiliyor. SOCAR Türkiye CEO’su (Vekaleten) Elchin Ibadov ve SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Başkanı ve Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, SOCAR Türkiye’ninİzmir Aliağa’da yer alan üretim tesisinde yapılan çalışmaları anlattı.

Hürriyet gazetesinin haberine göre; SOCAR Türkiye CEO’su (Vekaleten) Elchin Ibadov,“STAR Rafineri’nin, Türkiye’nin işlenmiş petrol ürünleri ihtiyacının yaklaşık yüzde 25’ini, Petkim’in de Türkiye’nin petrokimya ürünleri ihtiyacının tek başına yaklaşık yüzde 12’sini karşıladığını belirtti.

Türkiye ve Azerbaycan’ın bugüne kadar enerji alanındaki en büyük ve önemli adımlarından birinin TANAP olduğunu belirten Elchin Ibadov, “2018 yılında açılan TANAP, Avrupa ve Türkiye’nin doğalgaz kaynak çeşitliliğini artırmasının yanı sıra Türkiye’nin enerji koridoru olması yolunda atılan en stratejik adımlardan biri. TANAP tarafından Türkiye için 30 Haziran 2018’den 31 Mart 2023`e kadar 21 milyar metreküpten fazla, Avrupa için 31 Aralık 2021’den 31 Mart 2023’e kadar yaklaşık 22.4 milyar metreküp ticari gaz taşındı. Bu hem Türkiye’nin kendi ihtiyaçları için hem de doğalgaz hub’ı olma yönünde önemli bir hacime sahip olduğunun göstergesi” dedi. Ibadov ayrıca, doğalgazın Türkiye üzerinden Avrupa’ya gitmesi yönünde çalışmaların devam ettiğini de kaydetti.

PETKİM’E 1.6 MİLYAR DOLAR YATIRIM

Türkiye’nin ilk ve tek entegre petrokimya tesisi olan Petkim’in, STAR Rafineri ile olan entegrasyonunun Petkim’in verimliliğini artırdığını kaydeden Anar Mammadovise “Petkim’e 2008 yılından bu yana 1.6 milyar Dolar tutarında YATIRIM yaptık. Petkim’de, 15 üretim, 6 destekleyici tesisle yıllık ortalama 3.6 milyon ton brüt üretim kapasitesiyle 60’a yakın türde petrokimya ürünü üretiyoruz. STAR Rafineri kuruluşundan bu yana kapasite kullanımını yüzde 113 gibi bir seviyeye çekerek Petkim’in hammadde sürekliliğini sağladı ve yerel yakıt ihtiyacını karşıladı” bilgisini verdi. Petkim’in 2022 yılı sonunda 6.5 milyar TL ile 58 yıllık tarihinin net kâr rekorunu kırdığını da belirten Mammadov, “2022 yılı nda satışlarımızı 2021 yılına göre yüzde 70 artırdık” dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir