Sudan’da taraflar 7 günlük ateşkes konusunda anlaştı

Sudan’da ordu ve paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri’nin (HDK) 7 günlük ateşkes konusunda ‘prensipte’ anlaştığı açıklandı. Güney Sudan Dışişleri Bakanlığı, Sudan Ordu Komutanı Abdulfettah el-Burhan ve HDK Komutanı Muhammed Hamdan Dagalu’nun, 4 Mayıs’ta başlayacak 7 günlük ateşkes konusunda ‘prensipte’ anlaştığını duyurdu.

ATEŞKES, 4-11 MAYIS TARİHLERİ ARASINDA YÜRÜRLÜKTE OLACAK

AA’nın aktardığına göre, Güney Sudan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Sudan’da çatışan tarafların, Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit’in talebi üzerine ‘ateşkes konusunda anlaştıkları’ belirtildi. Açıklamada, yeni ateşkesin, 4 Mayıs Perşembe gecesi başlayacağı ve 11 Mayıs’ta sona ereceği ifade edildi. Bakanlığın açıklamasında, Güney Sudan Devlet Başkanı Mayardit’in, Sudan’daki çatışmanın taraflarından mümkün olan en kısa sürede barış görüşmelerine başlamalarını istediği aktarıldı.

SUUDİ ARABİSTAN BİNASINA BASKIN

Öte yandan, çatışmaların sürdüğü başkent Hartum’da Suudi Arabistan’ın Kültür Ataşeliği binasına baskın düzenlendiği bildirildi. Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya göre, Dışişleri Bakanlığı, silahlı bir grup tarafından Kültür Ataşeliği binasına düzenlenen baskında, kameralara ve ekipmanlara zarar verildiğini ve bazı eşyalara el konulduğunu açıkladı.

Ne olmuştu?

Sudan’da 2013’te Darfur bölgesindeki silahlı isyancılara karşı hükümet güçlerine destek amacıyla kurulan HDK’nin tamamen orduya katılmasını öngören ‘askeri güvenlik reformu’ konusunda son birkaç aydır yaşanan anlaşmazlık 15 Nisan sabahından itibaren sıcak çatışmaya dönüşmüştü. Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın orduyla çatışan HDK’nin feshedilmesi ve ‘devlete karşı isyancı güç’ ilan edilmesi kararı aldığını bildirmişti.

Sudan Sağlık Bakanlığı, ordu ile HDK arasında 15 Nisan’da başlayan çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısının 550’ye, yaralıların sayısının ise 4 bin 926’ya yükseldiğini açıkladı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir