Osmaniye’de sokak hayvanlarına yardım ve sağlık kontrolleri yapıldı

AFRİKA sıcaklarının görüldüğü deprem bölgesi Osmaniye’de gönüllü veteriner hekimler tarafından sokak hayvanları beslendi ve sağlık kontrolleri yapıldı.

Yaz mevsiminin en sıcak günlerinin yaşandığı Düziçi ilçesinde, Hayvan Hakları Federasyonu’nun (HAYTAP) gönüllü ekipleri ile veteriner hekim Tuğba Acar, kırsal mahallelerde ve çöplük çevresinde popülasyon gözlemleme çalışması yaptı. Ekipler daha sonra ise sahipsiz sokak hayvanlarına gıda ve su verip, dış parazit enfestasyonu tespit edilen köpeklere ilaç uygulaması yaptı. Ayrıca, şehir merkezindeki vatandaşlara, hayvan hakları kanunu, kısırlaştırma ve parazite karşı uygulamalar konusunda bilgiler verildi.

HAYTAP Başkan Yardımcısı Veteriner Hekim Ali Laçinbala, saat 11.00 ile 15.00 arasında 45 derece sıcaklığın sabit gittiğini belirterek sokak hayvanlarının zor günler yaşadığını söyledi. Laçinbala, HAYTAP kurtarma timleri depremin merkez üslerinden birisi olan Hatay’dan hala çıkmamışken diğer bir kurtarma timimizde, iş birliği yapan yerel yönetimlerle sahaya inmeye devam ediyor. Sokak hayvanlarını da ciddi şekilde etkileyen bu durum nedeniyle bizlerin de sahaya inerek operasyon sayısı ve sağlık durumları konusunda tespit yapmamızı kaçınılmaz hale getirdiö diye konuştu.

KISIRLAŞTIRMAYA AĞIRLIK VERİLECEK

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir