Bakan Kirişci: Depremin zararı 80 milyar dolar

“Çok can yakıcı bir hadiseyle karşı karşıyayız” diyen Kirişci, depremlerin ticari zararının yaklaşık rakam 80 milyar olduğunu belirtti. Kirişci, “Sadece Devlet Su İşleri’nin (DSİ) bu deprem nedeniyle 22 milyar lira civarında zararı olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Adana Sanayi Odası’ndaki (ADASO) İş Dünyası İstişare Toplantısı’na katılan Bakan Kirişci, depremin ardından tarımsal desteklerin öne çekildiğini, üreticilere yem sağlandığını, Et ve Süt Kurumu’nun besilik hayvan ve çiğ üst alımı yaptığını anlattı. DSİ’nin enkaz kaldırmada görev aldığını hatırlatan Kirişci, bölgede gıda denetimleri yaptıklarını, özellikle raf ömrü geçmiş ürünlere dikkat edildiğini kaydetti. Bakan Kirişci, “DSİ bölgede 3 milyon 50 bin litre akaryakıt verdi. Bu rakamın ne anlam ifade ettiğini iyi bir benzin istasyonu olan arkadaşıma sordum. 1,5 yılda sattıkları miktar olduğunu söyledi” dedi.

‘11 İLİN İHRACATI %40 GERİLEDİ’

Bakan Kirişci, depremden etkilenen 11 ilin 2022’de yaklaşık 3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini ifade ederek, şöyle konuştu: “Bu rakam yüzde 40 düşerek 1.8 milyar dolar seviyesine gerilemiştir. Şubat 2022’de deprem illerindeki ihracatın toplam ihracat oranı içerisindeki payı yaklaşık yüzde 15.5 iken şu anda yüzde 10’a düşmüştür.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*